O NAMA
Универзитетска дечја клиника у Београду је основана 1924. године, а отпочела је свој рад јануара месеца 1925. године. Њен први управник и руководилац наставе педијатрије био је професор др Franc Gröer, један од истакнутих сарадника бечке педијатријске школе професора др Pirquet-а. Одласком проф. др Gröer-а 1926. године, на чело Дечје клинике и катедре за педијатрију на Медицинском факултету у Београду долази професор др Матија Амброжић, такође ђак бечке педијатријске школе. Дошавши као први човек будуће институције знања и најзначајније дечје болнице у региону, професор др Матија Амброжић практично је преузео историјску одговорност за развој педијатрије код нас. Његова идеја била је да се обједине куративна, превентивна и социјална педијатрија. Последица реализације ове, за то доба посве оригиналне идеје, било је обезбеђивање свестраног физичког, психичког и социјалног развоја деце у Србији.
У току прве три године рада, Дечја клиника је била смештена у приватној згради у улици Кнеза Милоша и располагала је са четири просторије, у које су биле смештене: дечја амбуланта, лабораторија и библиотека. Лежећих болесника није било, а предавања за студенте одржавана су у амфитеатрима других институција. Заузимањем проф. др Амброжића, Дечја клиника је 1928. године добила своје нове привремене просторије у згради Завода за здравствену заштиту мајке и деце, чији је управник био сам проф. др Амброжић. У тој новоизграђеној дрвеној бараци, поред амбуланте и три лекарске собе за преглед и рендгеном, клиника је располагала и са три собе са 25 кревета за лежеће болеснике, као и учионицом за наставу. У амбулантним просторијама, такође је био смештен први Дечји диспанзер у Београду, чији је шеф била др Смиља Костић-Јоксић. Већ 1930. године, Клиници је био прикључен и Дом материнског удружења, изграђен у улици Војводе Миленка. Као први руководилац овог Дома био је именован доцент др Урош Ружичић.
Делокруг медицинског рада и стручног руковођења проф. др Амброжића обухватао је и одељење новорођене деце на Гинеколошко-акушерској клиници, као и Дечји диспанзер у Бранковој улици, Општинско cаветовалиште за децу на Чукарици и Радничко обданиште за одојчад и малу децу у Улици Милоша Поцерца. На тај начин, проф. др Амброжић је преко својих сарадника остварио јединствену службу социјалне, превентивне и клиничке педијатрије. Први лекари тадашње Педијатријске клинике и сарадници проф. др Амброжића били су, поред поменутих: др Миливоје Сарван, као шеф Амбуланте, др Јованка Жујовић и др Боривој Тасовац, као асистенти клинике, др Жика Марковић, др Властимир Ивковић и др Станија Павловић, као лекари Завода за заштиту мајке и деце.
Galerija